Co to są spady i margines bezpieczeństwa

Co to spady i margines bezpieczeństwa, jaki mają wpływ na prawidłowy wydruk?

Niełatwo jest przygotować plik do druku. Zwłaszcza, gdy brakuje nam doświadczenia. Niechlubne pierwsze miejsce w rankingu najczęściej popełnianych błędów zajmuje brak spadów. Nie szkodzi - zdarza się najlepszym, nawet profesjonalistom z wieloletnim stażem. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy nie rozumiemy, po co właściwie te spady są. Ale bez obaw - wytłumaczymy, dlaczego spady nie są zmorą, a marginesem bezpieczeństwa.

Spady w praktyce

To jedno z najprostszych ćwiczeń, po które sięgają starzy „wyjadacze”, by wytłumaczyć mniej doświadczonym kolegom, po co są spady. Trzeba najdokładniej jak tylko potraficie wyciąć nożyczkami wydrukowany na kartce czarny prostokąt o określonych wymiarach. Tak, żeby na ścinkach nie było widać ani odrobiny czarnego skrawka, a wasz wycięty prostokąt nigdzie nie świecił bielą papieru. Rezultat zawsze jest podobny. Mimo starań nie zrobimy tego idealnie. Skoro my – z naszym czujnym okiem i sprawnymi dłońmi – polegliśmy przy jednej kartce, nie możemy spodziewać się, że maszyna poradziłaby sobie lepiej. Tym bardziej, że np. gilotyna nie poświęca kilku minut jednej kartce, a tnie kilkaset arkuszy naraz. Co więc możemy zrobić, żeby nasz prostokąt nie miał białej ramki, a jednocześnie, żeby po wycięciu nie zmniejszył się? Możemy dodać kilkumilimetrowy margines bezpieczeństwa z każdej strony, który bez skrupułów odetniemy. Właśnie to są spady.

Spady

Spadem drukarskim określany jest zadrukowany obszar (najczęściej wąski pasek) arkusza, który zostaje odcięty w trakcie procesów wykończenia wydrukowanych materiałów w introligatorni.

W projektach w których tło jest inne niż białe (czyli jest zadrukowane dowolnym kolorem lub są to elementy grafiki) i dochodzi do krawędzi projektu, zastosowanie w takim projekcie spadów jest koniecznością. Powodem jest pewna niedokładność urządzeń introligatorskich, takich jak gilotyny i krajarki oraz tego, że materiały są przeważnie cięte z tzw. stosu przez co między poszczególnymi arkuszami występują mikroprzesunięcia. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie spadu. Wszystkie drukowane elementy dochodzące do marginesu dokumentu muszą zostać rozszerzone, tak, aby wychodziły od 2 do 3 mm poza brzegi dokumentu w formacie netto (rozmiaru końcowego, który jest zamawiany w drukarni) w zależności od specyfikacji podawanej przez poszczególną drukarnię.

Spady to z punktu widzenia przygotowania materiałów do druku, jeden z podstawowych elementów, a zarazem jeden z najczęściej, jak nie najczęściej pomijanych elementów w plikach dostarczanych do druku. Zaplanowane na początku nie stanową w zasadzie żadnego problemu na etapie projektowania. Natomiast ich brak w drukarni w większości przypadków uniemożliwia poprawny druk i jest powodem do odrzucenia plików na etapie weryfikacji.

Poniżej przykład przycięcia wizytówki bez spadów i ze spadami.

 

Marginesy bezpieczeństwa

Marginesem bezpieczeństwa nazywa się pole między krawędzią zewnętrzną formatu netto (formatu docelowego), a częścią wewnętrzną projektu. To pole zazwyczaj ma od 3 do 5 mm. Wszystkie ważne elementy projektu nie powinny wychodzić poza pole bezpieczne projektu. Wszystkie elementy znajdujące się na marginesie bezpieczeństwa, w trakcie obróbki introligatorskiej mogą zostać obcięte, co jest spowodowane pewną niedokładnością gilotyn i krajarek oraz specyfikacji cięcia ze stosu.

Stosowanie bezpiecznej odległości od krawędzi projektu ma duże znaczenie również w trakcie procesów wykończeniowych i nie stosowanie ich przysparza dużo problemów w introligatorni.